zyty u dentysty, ponieważ pozwala to na jak najszybsze wykrycie zmian próchniczych. W stomatologii, jak w wielu innych dziedzinach medycyny, prawdą jest przekonanie, że im szybciej wykryje się zmianę chorobową, tym łatwiej będzie ją wyleczyć. Drobne ubytki powstałe na skutek próchnicy nie są trudne do wyleczenia, ponieważ wystarczy wtedy zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. W sytuacji, gdy zainfekowane zostają głębiej położone tkanki zęba konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Chodzenie na regularne wizyty kontrolne do dentysty może przynieść wiele korzyści. Im szybciej wykryta próchnica, tym łatwiej będzie ją wyleczyć za pomocą mniej inwazyjnych metod. Dentysta przeprowadzający wizytę kontrolną dokładnie obserwuje jamę ustną pacjenta i informuje go o ewentualnej konieczności leczenia.
Kiedy jest konieczne leczenie ortodontyczne
Ortodoncja stanowi jedną z wielu dziedzin stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest profilaktyka oraz leczenie wad zgryzu. Leczeniem wad zgryzu u dzieci oraz dorosłych zajmuje się ortodonta, czyli lekarz dentysta, który ukończył odpowiednią specjalizację stomatologiczną. Z leczenia ortodontycznego korzystają głównie dzieci oraz młodzież, u których wykształciły się różne wady zgryzu na skutek dorastania. Leczenia ortodontycznego mogą się podjąć także dorośli. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w ortodoncji oferując wykonywanie zabiegów jednie z tego zakresu, ponieważ ortodoncja jest dość szeroką specjalizacją stomatologiczną. Leczenie ortodontyczne polega na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego i noszeniu go przez określony czas. Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie do pacjenta i występującej wady zgryzu, a w miarę postępowania leczenia jest odpowiednio regulowany lub modyfikowany. Na pierwszej wizycie konsultacyjnej dentysta omawia z pacjentem plan leczenia wraz z diagnozą występującej wady.
Usługa usunięcia zęba
Ekstrakcja zęba, czyli inaczej jego usunięcie, jest jednym z zabiegów wykonywanych przez dentystę. Ekstrakcja zęba z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, jednak jej przeprowadzanie bywa konieczne. Usuwanie zęba należy do zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej. Usunięcie zęba najczęściej następuje wtedy, gdy zęba nie można wyleczyć innymi metodami, z których korzysta stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ekstrakcję zęba przeprowadza się także w sytuacji, gdy rosnące ósemki nie mają zbyt wiele miejsca w jamie ustnej i mogłyby zniweczyć przeprowadzone leczenie ortodontyczne. Dentysta przeprowadzający zabieg usunięcia zęba podaje pacjentowi znieczulenie, a sam zabieg jest przeprowadzany w całkowicie sterylnych warunkach. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Usunięcie zęba następuje głównie w sytuacji, gdy ten nie może być wyleczony, dlatego warto regularnie chodzić do dentysty w celu uniknięcia takiej sytuacji.
Jak znaleźć dobrego dentystę
Znalezienie dobrego gabinetu dentystycznego nie powinno być trudne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście. Obecnie bardzo dużo dentystów prowadzi prywatne gabinety stomatologiczne, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt dentystyczny umożliwiający wykonywanie wielu zabiegów. Dobry dentysta oferuje wykonywanie zabiegów stomatologicznych na wysokim poziomie, używając przy tym dobrej jakości materiałów oraz odpowiedniego sprzętu. Żeby znaleźć dobry gabinet stomatologiczny wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej wpisując odpowiednio hasło wyszukiwania. Większość prywatnych gabinetów stomatologicznych posiada własną stronę internetową, na której podane są wszelkie potrzebne pacjentowi informacje. Na stronie internetowej gabinetu dentystycznego można znaleźć takie informacje, jak zakres świadczonych usług stomatologicznych wraz z podanym cennikiem za wykonanie konkretnego zabiegu. Ponadto na stronie podane są dane kontaktowe, często można znaleźć także informacje o pracujących w danym gabinecie dentystach i ich specjalizacjach.