Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Dobry dentysta

Gabinet dentystyczny Gliwice

Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębowej

Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębowej może być skuteczne wówczas, gdy wdrożona zostanie odpowiednia profilaktyka zębowa. W niektórych przepadkach dopiero dentysta będzie w stanie podpowiedzieć swojemu pacjento

Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Dobry dentysta Gabinet dentystyczny Gliwice
wi, jakiego rodzaju środki zapobiegawcze mogą się okazać dla niego najlepsze. W uzasadnionych przypadkach może on także wdrożyć odpowiednie leczenie wstrzymujące rozwój próchnicy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci, u których rozwój próchnicy może doprowadzić do uszkodzenia stałych zębów. Bardzo często lekarze wdrażają także u dzieci leczenie ozonem, które potrafi wstrzymać rozwój próchnicy i sprawić, że dziecko nie będzie musiało przechodzić przez borowanie zębów. Podpowiadają także rodzicom, jakiego rodzaju pastę do zębów powinni kupić swoim dzieciom.


W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe

Zębina wytworzona jest przez odontoblasty, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich wypustki odontoblastów – włókna Tomesa.


Cement pokrywa korzeń, podobnie jak szkliwo pokrywa koronę zęba. Swoją budową przypomina kość. Ma żółtawe zabarwienie. Jest wytwarzany przez cementoblasty. Cement wraz z ozębną i włóknami kolagenowymi elastycznie umocowuje ząb w zębodole.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Częsty problem stomatologiczny

Mało kto wie, ale parodontoza to nie jest prawidłowa nazwa na znany problem stomatologiczny. Poprawna nazwa to PARADONTOZA, jednak żeby uniknąć nieporozumień, można po prostu powiedzieć, że to zapalenie przyzębia.

Jest to nieprzyjemna choroba, która daje charakterystyczne objawy - szyjki zębów zostają obnażone i dochodzi do powstania procesów zapalnych na dziąsłach. Nie można lekceważyć tego problemu. Jego źródłem jest po prostu infekcja bakteryjna. Bakterie znajdujące się na kamieniu nazębnym wchodzą wgłąb kieszonek dziąsłowych i "robią swoje" - czyli powodują zanik kosci i rozchwianie zębów. Brzmi bardzo niefajnie.